viii-lo.krakow.pl/bakx
viii-lo.krakow.pl/bakx

BAKX site - wszystko o komórkach

viii-lo.krakow.pl/bakx


:: Muzeum

:: Zdjęcia zbiorcze

:: Informacje

:: Telefony

:: Telefony

:: Operatorzy

:: Historia komórek
    i inne teksty

:: O BTSach

:: HOW-TO?

:: Idea/Orange

:: Plus GSM

:: Era

:: Inne sieci

:: Dodaj BTS

:: Download

:: FAQ

:: Kody do telefonów

:: NetMonitor

:: Pagery

:: WAP

:: Linki

:: Humor

:: Napisali o bakx.pl

:: Kontakt

:: GG: 2815405


RATWORK.PL







Telefonia Komórkowa - Nokia 3410 Test
Test telefonu Nokia 3410 by Olaf


Autor: Olaf Czempa

W drugiej połowie 2002 roku fińska firma Nokia wprowadziła na rynek dwa low-endowe (czyli te, które mają docelowo być najtańsze) modele: 3410, 3510. W tym teście zajmiemy się tym pierwszym telefonem. Kupiłem go głównie z powodu ceny, jak i ciekawych funkcji dostępnych w środku, a także dostępności Net monitora - czego brakuje nowszym aparatom tej firmy - ale o tym później. Żeby więcej osób mogło się dowiedzieć o zaletach i wadach tej Nokii, postanowiłem napisać test.

Jak to w prawie każdym pudełku firmy Nokia znadziemy:
  • telefon
  • baterię litowo - jonową (Li-Ion) BLC-1 o pojemności 850 mAh
  • ładowarkę ACP-7
  • instrukcję obsługi wraz z zaproszeniem do Club Nokia w języku polskim
  • kartę gwarancyjną

    Pierwsze wrażenie jest zawsze najważniejsze i ten telefon nie należy do najpiękniejszych. Jeśli chodzi o jego wielkość to myślę, że jest niezły, jednak sprawa grubości to już co innego... Użytkowanie nie powinno przynieść przykrych niespodzianek, gdyż aparat trzyma się w ręku bardzo dobrze (tylna obudowa jest w połowie chropowata).

    Klawiatura jest wykonana z gumy pokrytej folią i bardzo dobrze nadaje się do pisania SMSów. W porównaniu z poprzednimi modelami, zrezygnowano z jednego klawisza funkcyjnego NaviKey, na rzecz dwóch. Dodano także zielony i czerwony klawisz ze słuchawką (np. rozpoczynanie i kończenie rozmowy).

    Wyświetlacz jak i klawisze są podświetlone na zielono (zawsze można sobie diody wymienić :-) i wyglądają tak sobie...

    Wyświetlacz jest normalnego rozmiaru (ten z 3310) jednak według mnie ma większą rozdzielczość (tylko mi się wydaje...) i jest bardzo czytelny (można nazwać, że jest odblaskowy), podobnie jak w 6310i. Na przykład w Nokii 3510 już taki LCD nie jest dobry... Czytelność jak to w Nokiach, jednak przyzwyczailiśmy się już do większych wyświetlaczy...

    Jeszcze jedna rzecz, ważna dla której warto kupić ten telefon to łatwo dostępne akcesoria oraz możliwość zabawy z kilkoma programami dostępnymi do tego telefonu. Jednak najpierw trzeba sobie sprawić kabel łączący naszą Nokię z PC (np. na allegro). Poza tym jest to jeden z pierwszych telefonów Nokii, który obsługuje język Java, tzn. możemy sobie ściągnać dowolną aplikację, która ułatwi i uprzyjemni korzystanie z telefonu. Stron WWW i WAP, z których możemy sobie takie programiki pobrać jest pełno, więc każdy znajdzie coś dla siebie. W telefonie możemy także uaktywnić monitor sieci, ale o tym za chwilę.

    Telefon, który tu opisuję, został przetestowany na najnowszym sofcie, tj. 5.30 z 22 kwietnia 2003 roku.

    Rozpisywać się o książce telefonicznej nie ma sensu, gdyż każdy wie, co się w niej znajduje. Jedyną nowością jest możliwość kopiowania zawartości książki do karty SIM i na odwrót. Telefon może pomieścić w swojej pamięci 100 wpisów oraz 230 na karcie SIM.

    Menu Wiadomości - wysyłając SMSa możemy użyć do 459 znaków, tj. prawie 3 wiadomości. Oczywiście operator naliczy nam opłatę właśnie jak za 3 SMSy. Zmieniono tu funkcję obsługi znaków - teraz mamy: Uproszczony i Kompletny. Ten pierwszy oznacza, iż nie będziemy mieli polskich liter, np. ą, ę , ż itd., zaś drugi umożliwi nam tę opcję. Poza tym możemy w tym menu wysyłać, jak i odbierać wiadomości obrazkowe.

    Spis telefonów - tutaj mamy możliwość kontrolowania długości połączeń i kosztów (to drugie - tylko Simplus). Reszta jak w innych modelach.

    Profile - Z nowości - możliwość ustawienia sygnalizacji rytmicznym podświetleniem, tzn. telefon będzie migał w rytm dzwonka, podczas gdy ktoś będzie chciał się do nas dodzwonić. Dziwi brak czasowych profili, jak to jest w Nokii 3510, jednak tak firma uznała i nic nam nie pozostaje, jak zgodzić się z tym...

      Ustawienia :
  • Dźwięków - menu do zarządzania dźwiekami;
  • Czasu - dotyczy aktualnej godziny i daty;
  • Połączeń - wszystko, co dotyczy połączeń;
  • Telefonu - zmiana języka, wybór sieci, cell info, powitanie;
  • Akcesoriów - tutaj możemy zmieniać konfigurację akcesoriów, np. mikrozestawu;
  • Blokady klawiatury - tutaj wybierzemy kod blokady lub blokadę czasow
  • Zabezpieczeń - PIN, PIN2, hasło zakazu itp.
  • Przywr. Ust.fabr. - przywraca ustawienia fabryczne (wymagany kod zabezpieczający)

    Pobrane pliki - Dźwięki, gry, obrazy. Łączy nas ze stroną WAP Club Nokia. Uważam, iż to menu jest zupełnie niepotrzebne.

    Przypomnienia - dla zapominalskich; można ustawić przypomnienie oraz godzinę i datę, o której telefon ma nas powiadomić.

    Gry - Bumper, Snake II, Space Impact, Link4 oraz Bantumi. Można sobie także ściągnąć dodatkowe poziomy gier. Poza tym po staremu.

    Aplikacje - no, i tu możemy rozwinąć skrzydła :-) - do tego menu możemy ściągnąć dowolną aplikacje (niezbyt wielką, troszkę powyżej 50 kB) lub grę. Na wszystko mamy 180 kB, czyli dosyć skromnie, lecz 5-6 aplikacji spokojnie się zmieści. Programiki chodzą dobrze, ściągają się dosyć szybko (tutaj wg mnie plus dla producenta - nie ma GPRSu - w tej usłudze płacimy za ilość danych, a jak się ściąga jakiś plik to ściąga się on dosyć szybko, więc lepiej płacić za czas ; dajmy za przykład : ściągamy aplikację o wielkości 50 kB - w GPRSie płacimy za każde 10 kB - średnio 0,29,- , z kolei w zwykłym WAPie minuta kosztuje 0,15 - 0,25 gr). Także podsumowując ten dział, jest to fajny gadżet, aczkolwiek mamy do niego ciut za mały ekran i pamięć...

    Dodatki - tutaj znajdziemy taki bejerek jak edytor grafiki, wygaszacze. Z innych użyteczności - kalkulator (trochę wolno chodzi), stoper (międzyczas oraz zwykły), minutnik, kompozytor melodii oraz budzik. Niezłe funkcje. Np. wygaszacz z zegarkiem i datą czasami się przydaje...

    Usługi - Przegłądarka WAP, do której nie mam żadnych zastrzeżeń, zakładki (adres WAPowski oraz nazwa). Możliwość korzystania z WAP Push - np. zamawiamy jakąś grę Java, dostajemy zakładkę, łączymy się z nią i właśnie z tej strony ściągamy aplikację/grę, na którą tak czekamy...

    Usługi SIM - tj. Plus Mega i SIMextra, możliwość korzystania z serwisów SMSowych i usług opartych na krótkich wiadomościach tekstowych (nieprzetestowane, ponieważ Idea nie ma takich kart SIM).

    Net monitor - i tu mamy odpowiedź dlaczego kupiłem ten telefon... Monitor sieci (ang. Net Monitor) to po prostu specjalny tryb, po włączeniu którego telefon podaje różne informacje o sieci oraz pracy i stanie własnych podzespołów, karty SIM, itp. Po jego włączeniu, w telefonie pokazuje się dodatkowe menu, w którym można zobaczyć różne tajemnicze literki i cyferki, które ciągle się zmieniają. Nie ma tutaj żadnych standardów - w każdym telefonie podawane są różne dane, różnie się włącza taki tryb (mój opis dotyczy monitorów sieci w Nokiach - jeżeli masz jakiś inny, musisz niestety szukać gdzie indziej). Można natomiast zaryzykować stwierdzenie, że jakąś jego formę można znaleźć w praktycznie każdej współczesnej "komórce" (producentom nie opłaca się tworzyć dwóch wersji oprogramowania dla swojego produktu - jednej z nim, drugiej bez niego) - cytat ze strony www.mwiacek.com - na marginesie polecam - wszystko o Net monitorze.

    Jak to włączyć?
    http://www.mwiacek.com/gsm/netmon.pl/faq_net0.htm - jest najlepsza strona poświęcona temu trybowi w komórkach.

    Jednak generalnie, dzięki Net monitorowi możemy obejrzeć jak daleko jesteśmy od nadajnika, siłę sygnału, temperaturę baterii, ilość wysłanych / odebranych SMSów i wiele innych...

    Bateria - telefon wyposażono w ogniwo litowo - jonowe (Li-Ion) o pojemności 850 mAh i napięciu 3,6 V. Przy normalnym użytkowaniu, aparat działa 4-5 dni (do 120 h). Ładuje się góra 3,5 godziny, a co najważniejsze można tą baterię doładowywać bez efektu pamięciowego, w przeciwnieństwie do baterii starszego typu, tj. Ni-MH (niklowo-metalowo-wodorkowe) oraz Ni-Cd (niklowo-kadmowe)

    Podsumowanie - Nokia 3410 to telefon dla ludzi młodych, którzy mogą sobie zmienić rzeczy tak dzisiaj modne, jak wygaszacz, a także pobrać grę / aplikację. Myślę, że ten telefon zdobędzie dużo sympatyków, głównie z powodu ceny (ja kupiłem za 300 zł) i jakości. Myślę, iż za przystępną sumkę, dostaniemy telefon, który może nam dużo zaoferować i służyć przez dobre kilka lat.


    POWRÓT







  • :: Główna :: :: Mapa Strony ::