viii-lo.krakow.pl/bakx
viii-lo.krakow.pl/bakx

BAKX site - wszystko o komórkach

viii-lo.krakow.pl/bakx


:: Muzeum

:: Zdjęcia zbiorcze

:: Informacje

:: Telefony

:: Telefony

:: Operatorzy

:: Historia komórek
    i inne teksty

:: O BTSach

:: HOW-TO?

:: Idea/Orange

:: Plus GSM

:: Era

:: Inne sieci

:: Dodaj BTS

:: Download

:: FAQ

:: Kody do telefonów

:: NetMonitor

:: Pagery

:: WAP

:: Linki

:: Humor

:: Napisali o bakx.pl

:: Kontakt

:: GG: 2815405


RATWORK.PL







Telefonia Komórkowa - Nokia 3510 Test
Test telefonu Nokia 3510 by Olaf



  • Autor: Olaf Czempa

    Ponad rok temu znana fińska firma wprowadziła na rynek model 3510. Jest on podobno kontynuacją serii 33xx, lecz zważając na jej funkcje można ją zakwalifikować do telefonów z wyższej półki. Widać wyraźną segmentację rynku, wprowadzoną przez Nokię. Np. 3410 wyróżnia się obecnością języka Java, z kolei bohaterka tego testu ma GPRS oraz polifoniczne dźwięki dzwonka.


    Gdyż kupiłem aparat juz jakiś czas temu, postanowiłem go przetestować.

    Tradycyjnie w pudełku znajdziemy:
  • telefon
  • baterię Litowo - Jonową 950 mAh BLC-2 (chociaż ja miałem Li-Ion BLC-1)
  • ładowarkę ACP-7E
  • instrukcję obsługi wraz z zaproszeniem do Club Nokia w języku polskim

    Na pierwszy rzut oka telefon wydaje się być urządzeniem dość dużym, w porównaniu z innymi aparatami oferowanymi dzisiaj. Pomimo wymiarów, telefon ma bardzo dobre ułożenie w dłoni i przy normalnym użytkowaniu nie powinien wypaść z ręki. Dodatkowo nasza Nokia ma na tylnej obudowie gumkę, zapobiegajacą ześlizgiwaniu się np. ze stołu.

    Klawiatura naszej 3510 jest wykonana z dobrej jakości gumy pokrytej folią i w pełni nadaje się do pisania SMSów jak i innych funkcji telefonu. Także przycisk włącznia / wyłączania telefonu jest zrobiony z gumy, ale jest on o kolorze świeżej zieleni i niezbyt komponuje się z resztą. Zaraz po wyjęciu aparatu z pudełka rzuca się w oczy obecność zielonej i czerwonej słuchawki, a także dwóch klawiszy funkcyjnych (tzw. NaviKeys) Jedyną wadą, choć niezbyt istotną, jest trochę za wielka rożnica między klawiszami górnymi : 1, 2, 3 a dolnymi : *, 0, #. Jest ona podświetlona na zielono i nie ma problemów z widocznością w dzień, w nocy itp.

    Wyświetlacz Nokii 3510 jest odpowiednikiem tego z 6310i (graficzny, ciekłokrystaliczny o wysokiej rozdzielczości) Zmieści się na nim do 4 linii tekstu + jedna linia funkcyjna (Menu, Wróć, Opcje itp.) Do bajerów możemy zaliczyć animowane oraz zwykłe wygaszacze ekranu (także w formie zegara cyfrowego lub analogowego). Do wyświetlacza nie można mieć żadnych zastrzeżeń, poza tym, że Nokia mogła zastąpić zielone podświetlenie niebieskim ( w 6310i wygląda wspaniale).

    Książka telefoniczna, jak to w ostatnich Nokiach ma przyzwoitą pojemność: 500 numerów + opis (jedna pozycja) oraz dodatkową notatkę, adres e-mail, adres strony www oraz adres pocztowy. Oprócz pamięci telefonu można oczywiście zapisać numery na karcie SIM( do 230 numerów). Poza tym jest jeszcze wybieranie głosowe oraz kopiowanie numerów, ale owe funkcje każdy już zna i nie wymagają osobnego komentarza.

    Menu Wiadomości uległo sporej zmianie od ostatniego czasu. Znajdziemy w nim m.in. foldery, usuwanie wszystkich wiadomości naraz, archiwum oraz multimedialną skrzynkę odbiorczą (odbiór MMSów) Foldery to nic innego jak pogrupowane tematycznie wiadomości SMS. Archiwum to zbędny bajer i nie będę się o tym rozpisywał. Teraz najciekawsza zmiana - odbiór MMSów w wersji czarno-białej (niekolorowej :-)) Nie ma sensu odbierać zdjęć, bo to jest nonsens, ale melodyjkę lub sam tekst czemu nie? Można też odbierać grafiki. Jeśli już jesteśmy przy MMSach to warto wspomnieć, iż Nokia 3510 obsługuje tylko format SP-MIDI, a nie MIDI, tak jak to jest u innych producentów. No cóż, ta firma zawsze szuka innych rozwiązań, niż te, które są przyjęte... Jeszcze pełna lista formatów obsugiwanych przez Nokię 3510: tekst, JPEG, GIF87, GIF 89A, WBMP, OTA, SP-MIDI, a także PNG - ale ten dopiero od wersji 4.24. Maksymalny rozmiar wiadomości to 30 kB. Oczywiście MMSa odbierzemy tylko poprzez WAP przez GPRS. Jednak nie obyło się bez niedociągnięć: Kiedy odbierzemy MMSa o wielkości większej niż 17-18 kB i chcemy go obejrzeć, telefon się... wyłącza. Po ponownym włączeniu aparatu po wiadomości nie ma ani śladu...

    Spis połączeń jest w niezmnienionym stanie od wielu "pokoleń" telefonów Nokia, chociaż została dodana funkcja licznika danych wysłanych / oderanych podczas sesji GPRS, a także licznik czasu sesji.Szkoda tylko, że Nokia dalej nie zorientowała się o potrzebie wyświetlania czasu trwania rozmowy (lub sesji GPRS) podczas połączenia. Nokia to Nokia - ma swoje kaprysy i nic z tym nie zrobimy... Reszta funkcji, bez zmian.

    Menu Dźwięki daje nam możliwość wybrania jednego z wielu polifonicznych brzmień dzwonka, a także bezpośredniego połączenia z WAPem, w celu ściągniecia nowych dźwięków. Dzwonki bardzo ładnie brzmią, chociaż są trochę za ciche (i to jest wada wszystkich najnowszych Nokii). Poza tym żadnych zmian w tym menu.

    Menu Profile jest tradycyjne, w porównaniu z poprzednimi modelami. Jedyną nowością jest funkcja czasowych profili oraz dłuższy tekst do wpisania w polu nazwa profilu. Czasowe profile to nic innego jak czas, w którym dany profil ma wygasnąć. Nic więcej godnego uwagi w Profilach nie ma.

    Ustawienia - w tym menu znajdziemy: Ustawienia godziny i daty, połączeń, telefonu, akcesoriów oraz zabezpieczeń
    W podmenu Ustawienia telefonu znajdziemy kilka nowości, jak: dźwięk przy włączaniu telefonu, uaktywnianie tekstu pomocy oraz automatyczna blokada klawiszy (to jest jedna z tych funkcji, której nie było w poprzednich modelach). Można ustawić czas, po jakim klawiatura będzie się samoistnie blokować.

    Menu Gry - coś dla fanów gier - jednak niespodzianka dla fanatyków popularnego Węża - brak owej gry! Zamiast Snake'a mamy: Kart Racing (wyścigi samochodowe), Space Impact II (ulepszona wersja populanrego Space Impact), Dance 2 Music (trochę głupkowata gra polegająca na wciskaniu klawiszy zgodnie ruchami pandy i jakiejś babki :-) ), Link5 (trzeba ułożyć - jak to Nokia określiła - ciąg 5 kafelek; coś á la kółko i krzyżyk) oraz Bumper, czyli komórkowa odmiana flippera - bardzo fajna gra. Można także ściągnąć nowe poziomy gier poprzez WAP.

    W menu Organizator mamy do dyspozycji budzik i kalendarz z miejscem na 500 notatek. Wystarczy chyba każdemu biznesmenowi...

    W Narzędziach znajdziemy wygaszacz ekranu (np. z MMSa), czyli obrazek lub zegar cyfrowy lub analogowy, a także stoper, minutnik i kalkulator (nowość: pierwiastek i potęga do drugiej)

    Na koniec menu Usługi W tym menu wybieramy połączenie z WAPem zwykłe lub poprzez GPRS Oczywiście możemy także zmieniać ustawienia połączeń. Mamy do dyspozycji zakładki WAPowskie, w których możemy zapamiętać użyteczne adresy. Przeglądarka zachowuje się stabilnie i jeszcze połączenia nie przerwała Jednak trzeba przyznać, że łączenie ze stroną domową trwa dosyć długo (poprzez tradycyjne połączenie) Muszę także przyznać, iż nie testowałem na telefonie GPRS, gdyż go w POPie na razie nie ma...

    Na zakończenie: Ważna informacja dla osób, które chcą kupić Nokię 3510 (jak i 3510i, 5100, 6310*, 6310i**, 6510, 6100, 6610, 7210, 7250, 7250i, 8310, 8910i) - (Jak do tej pory) NIE MA MOŻLIWOŚCI UAKTYWNIENIA NET MONITORA (MONITORA SIECI) W TYM TELEFONIE!!! JEST TO TELEFON Z SERII DCT-4, KTÓRA NIE MA TEJ FUNKCJI (NIE WIADOMO DLACZEGO NOKIA UKRYWA WIADOMOŚĆ JAK GO WŁĄCZYĆ...).
    Także jeśli chcesz kupić telefon do częstych zabaw z różnymi programami (wymaga kabla FBUS/MBUS - można kupić np. na Allegro - polecam!) to zdecydowanie polecam starsze modele, jak np. 3210, 3310, 3330, 3410 (nie aż taka stara :-)), 5110, 6210, 8210.

    *, ** - w Nokii 6310, 6310i jest możliwość wgrania specjalnej wersji oprogramowania w której wystepuje NetMonitor (Techtronic.pl)

    W Nokiach 7650, 3650 - symbian można go uaktywnic a także istnieje program o nazwie: - Psiloc miniGPSP - który wyświetla numer kanału, LAC i CID.

    Psiloc miniGPS - program który wyświetla numer kanału, LAC i CID dla telefonów Nokia 7650 i 3650 (Symbian) - DO POBRANIA!!! (Trial)


    POWRÓT







  • :: Główna :: :: Mapa Strony ::