viii-lo.krakow.pl/bakx
viii-lo.krakow.pl/bakx

BAKX site - wszystko o komórkach

viii-lo.krakow.pl/bakx


:: Muzeum

:: Zdjęcia zbiorcze

:: Informacje

:: Telefony

:: Telefony

:: Operatorzy

:: Historia komórek
    i inne teksty

:: O BTSach

:: HOW-TO?

:: Idea/Orange

:: Plus GSM

:: Era

:: Inne sieci

:: Dodaj BTS

:: Download

:: FAQ

:: Kody do telefonów

:: NetMonitor

:: Pagery

:: WAP

:: Linki

:: Humor

:: Napisali o bakx.pl

:: Kontakt

:: GG: 2815405


RATWORK.PL







Telefonia Komórkowa - Test - Nokia 6310i
Test - Nokia 6310i

Autor: Bakx - bakx@interia.pl - Chętnie zamieszczę twoje uwagi i sugestie na temat tego telefonu.


Nokia 6310i
[42KB]
Nokia 6310i
[43KB]
Nokia 6310i
[43KB]
Nokia 6310i
[44KB]
Nokia 6310i
[46KB]
Nokia 6310i
[40KB]
Nokia 6310i
[27KB]
Nokia 6310i
[43KB]
Nokia 6310i
[34KB]
Nokia 6310i
[19KB]
Nokia 6310i
[52KB]
Nokia 6310i
[59KB]
Nokia 6310i
[42KB]
Nokia 6310i
[30KB]

MENU

Nokia 6310i
[28KB]
Nokia 6310i
[28KB]
Nokia 6310i
[28KB]
Nokia 6310i
[28KB]
Nokia 6310i
[28KB]
Nokia 6310i
[30KB]
Nokia 6310i
[31KB]
Nokia 6310i
[31KB]
Nokia 6310i
[31KB]
Nokia 6310i
[30KB]
Nokia 6310i
[31KB]
Nokia 6310i
[30KB]
Nokia 6310i
[30KB]


Wstęp

Po 3 latach używania starej, porządnej, wysłużonej Nokii 3210, przyszła pora na wymianę. Długo przed tym zastanawiałem się "co by tu wybrać". W końcu po 3 latach korzystania z low-endowej "trzy dwójki" wiedziałem co mi jest potrzebne, co wymagam od terminalu. Po przejrzeniu oferty, włącznie z najnowszymi telefonami posiadającymi MMSy, kolorowe wyświetlacze etc. wybór padł na model 6310i. Głównym kryterium wyboru była świetna bateria oraz bogactwo funkcji, choć cenowo nie różniła się od SonyEricssona T68i + HF BT, Nokii 6610, 8310, 6510 oraz była droższa od Motoroli T720i, Samsunga Q200, Nokii 3510i oraz Siemensa ME45.

Otwieramy pudełko

Zestaw standardowy zawiera:
-Nokia 6310i (NPL-1)
-Bateria Litowo-Polimerową (BPS-2) o pojemności 1100 mAh (111g z telefonem)
-Szybka ładowarka ACP-12
-Instrukcje w języku Polskim
-Płyta CD ze sterownikami do modemu i programem PC Suite.
-Zaproszenie do Clubu Nokii

Ogólnie o wyglądzie ergonomii

Nokia 6310i należy do kategorii telefonów klasycznych - biznesowych, jak zresztą znakomita większość serii 6xxx. Świadczy o tym choćby to, iż telefon jest trój-zakresowy GSM 900MHz, DCS 1800MHz i PCS 1900MHz (w tym momencie to już jeden standard - GSM) oraz wspaniałą baterię, co zapewnia nam dużą mobilność. Pewnie leży w dłoni (waga - 111g), wygodnie się ją obsługuje jedną ręką (dobrze wyważona) oraz jest odpowiednio szeroka i długa. Z wyglądu, łagodne, opływowe łuki otaczające wyświetlacz a także na pozór małe klawisze, które są dobrze wyczuwalne a zwłaszcza klawisze przewijania GÓRA/DÓŁ oraz alfanumeryczne podczas pisania SMSów. Z lewej strony ulokowany jest przycisk regulacji głośności, jednak chodzi minimalnie za ciężko. Na samym szczycie, po środku znajdziemy port podczerwieni (IrDA) która może nam posłużyć do przesyłania wizytówek, synchronizacji książki telefonicznej (zarówno tej na karcie SIM jak i w pamięci telefonu), wgrywania dzwonków, log operatora, wiadomości graficznych, gier i aplikacji JAVA, grania w dwie osoby w Snake'a II a także transmisji danych o czym pisze w dalszej części testu. Po prawej stronie podczerwieni mamy wyłącznik/włącznik, który w czasie czuwania umożliwia nam szybkie przełączenie między 5 profilami dźwięków, które to możemy sami dostosować do własnych upodobań. Po zablokowaniu klawiatury służy on do włączenia podświetlenia. Niestety przycisk ten jest zdecydowanie za mały, trzeba go silnie naciskać, najlepiej paznokciem. Kolejną jego wadą kosmetyczną jest czerwony nadruk który się wyciera już po miesiącu. Na dolnej krawędzi znajdziemy wtyk do ładowarki, styki do podłączenia zestawu Hands Free, kabla MBUS/FBUS, DLR-3P, DAU-9P, zestawu samochodowego oraz postawienia go na ładowarce biurkowej DCH-9, która to może jednocześnie ładować zapasową baterie. Co do zasilania. Telefon posiada w standardzie ogniwo Litowo-Polimerowe (BPS-2) o pojemności 1100 mAh, która według producenta ma zapewnić nam 17dni wolności od ładowarki. Można ją doładowywać w każdym momencie bez obawy o efekt pamięciowy który został wyeliminowany nieomal w 100%. W praktyce telefon wytrzymuje około 9 dni przy kilku rozmowach i SMSach codziennie. Jeśli chodzi o mobilność w kwestii zasilania to w tym momencie najlepszy telefon na rynku. Dołączona do zestawu ładowarka ACP-12, przystosowana dla różnych napięć wejściowych, stawia na nogi baterie od zera w 1godzine i 40minut (sprawdzone).

O funkcjonalności

Zaraz po umieszczeniu karty SIM i założeniu baterii, telefon przywita nas animacją "dłonie Nokii" i dźwięk a'la polifonia. Po zalogowaniu o sieci naszym oczom ukazuje się duży podświetlony na biało-jasno-błękitny kolor (moje obserwacje wskazały że są to rożne odcienie w zależności od danej partii) wyświetlacz o rozdzielczości 96x65 pikseli. Mieści się na nim duże logo operatora oraz długie Cellinfo w 2 linijkach. Po lewej i prawej stronie znajdują się 7 stopniowe wskaźniki mocy sygnału i stanu naładowania baterii. Klawiatura składa się z 12 alfanumerycznych przycisków, 2 do przewijania w górę i dół, zieloną, czerwoną słuchawkę oraz 2 przyciski funkcyjne, jak to zresztą bywa w serii 6. Pod prawym przyciskiem mamy dostęp do książki telefonicznej i wszystko to co jest z nią związane. Do dyspozycji mamy 500 pozycji na numery. Do każdego wpisu możemy dopisać po kilka numerów oraz przypisać go do konkretnej grupy osób. Tych z kolei jest 5. Każda może mieć inny dzwonek, by móc rozpoznać, kto, z jakiej grupy do nas dzwoni. W zależności, jaki profil i jakiej grupie zezwoliliśmy na to, telefon będzie nas powiadamiał dzwonkiem lub milczał np. możemy ustawić by w profilu "dyskretny" sygnał dzwonka był dostępny tylko dla grupy "rodzina". Oczywiście możemy także kopiować i przesuwać numery z karty SIM na telefon i odwrotnie (całość lub pojedynczo). Do 10 wybranych numerów możemy dodać wybieranie głosowe. Funkcja ta działa bardzo dobrze, nawet gdy przebywamy na ruchliwej i głośnej ulicy. W ustawieniach możemy sprawdzić liczbę wolnego miejsca na numery telefonów, przełączyć się na dany rodzaj pamięci (SIM, Telefon i razem), zmienić sposób prezentacji numerów w spisie (sam opis lub opis z numerem). Możemy tu też odczytać Własny Numer, Numery informacyjne i usług (o ile zezwala na to karta SIM) a także wymienić się z innymi użytkownikami, numerami telefonów ze spisu, przez SMS (vCard), port IR lub Bluetooth.

Pierwsze połączenie

Każda rozmowa przeprowadzana przy użyciu tego terminala to czysta przyjemność. Głośnik daje wyraźny, pozbawiony zakłóceń dźwięk o bardzo dobrej głośności, nic nie przerywa. To samo tyczy się mikrofonu, który jest bardzo czuły. To bardzo ważne, gdyż w wielu nowych telefonach nacisk jest kładziony na wielką ilość "wodotrysków" zapominając o podstawowym zadaniu terminala - jakim są rozmowy głosowe. Gdy ktoś dzwoni do nas jesteśmy powiadamiani o tym głośnym, nie charczącym dźwiękiem i/lub alarmem wibracyjnym który zresztą jest bardzo dobrze wyczuwalny.

Menu 1 - Wiadomości

Pierwszą pozycją jest menu WIADOMOSĆI. Telefon obsługuje LONG-SMSy (w trakcie odbierania takiego SMSa pojawia się komunikat Uzupełnianie wiadomości), składające się z 3 SMSów (459 znaków). Wspiera słownik T9, również w wersji polskiej (zawiera naprawdę bardzo dużą bazę wyrazów), do którego możemy dodawać nowe słowa. Wpisywanie SMSów tym sposobem jest bardzo szybkie i wygodne. Ułatwieniem jest także licznik, który pokazuje ile znaków pozostało do końca tej wiadomości oraz ile SMSów zajmie (ile_znaków/SMS). Skrzynka odbiorcza może pomieścić 150 SMSów w pamięci telefonu + te na karcie SIM. Możemy je posegregować w utworzonych przez nas folderach. Do dyspozycji mamy także SZABLONY. 10 Standardowych tekstów (które możemy zmieniać) i 10 wiadomości obrazkowych (których to telefon może pomieścić 50). Z szablonów możemy korzystać również przy odpowiedzi na SMSa bezpośrednio wybierając opcje "odpowiedz". W menu wiadomości ustawiamy także numer centrum SMSowego, ważność wiadomości, raporty doręczeń, wiadomości sieciowe oraz numer poczty głosowej. Istnieje też opcja kasowania wiadomości hurtowo - np. z archiwum, skrzynki odbiorczej czy innego folderu, mając do wyboru usunięcie SMSów przeczytanych lub wszystkich z danego folderu. Ważną uwagą będzie to że telefon w trybie słownika T9 wpisuje polskie "ogonki" ale podczas wysyłania zamienia je na alfabet GSM "w locie" także jesteśmy bezpieczni przed standardem UNICODE. Wysyłanie i odbiór SMSów w tym telefonie jest naprawdę bardzo wygodne.

Menu 2 - Spis połączeń

Tu dowiemy się wszystko o ostatnich 10 odebranych i nieodebranych numerów razem z datą i godziną (5 ostatnich dat). Wybieranych numerów telefon pamięta 20, co jest bardzo dużym plusem. To tu zobaczymy czasy połączeń (ostatniego, wychodzących, odebranych i sumę wszystkich). W oddzielnym menu dowiemy się także o czasach połączeń i ilości danych przesłanych w sesjach GPRS.

Menu 3 - Profile

Co tu się dużo rozpisywać. Mamy do wyboru i konfiguracji 5 profili. Innowacyjnym rozwiązaniem jest wprowadzenie profilu "Tymczasowo" tj. po upływie ustalonego czasu (do 24 godzin) uaktywni się poprzedni profil, który nie był profilem czasowym. Co do dzwonków - mamy ich 35 i dodatkowo możemy wgrać 10 nowych.

Menu 4 - Ustawienia

Najobszerniejsze ze wszystkich menu. Z najważniejszych opcji: możemy włączyć budzik (swoją drogą mógłby być w dodatkach), ustawić datę i godzinę, przekazywanie połączeń, podsumowanie połączenia, tekst pomocy (uaktywniany automatycznie po kilku sekundach bezczynności w danym menu), ustawić preferencje akcesoriów, modemu GPRS (pięć punktów dostępowych - APN), ustawić zabezpieczenia i przywrócić ustawienia fabryczne oraz inne, znane z innych telefonów. Dokładne opisywanie jest zbędne.

Menu 5 - Gry

Telefon posiada 3 na stałe wbudowane gry: słynny Snake w wersji II (w którego można grać w dwie osoby), Space impact, Bumper oraz jedną grę w JAVIE - Racket. Ale o midletach JAVA w kolejnym punkcie. Podczas grania możemy wyłączyć/włączyć: dźwięki, wibracje, światło a także podzielić się swoimi najlepszymi wynikami z innymi użytkownikami. Do naszej dyspozycji mamy również nowe poziomy do pobrania z Clubu Nokia - "Usługi gier".

Menu 6 - Aplikacje

To jeden z ważniejszych elementów odróżniających 6310 od 6310i - obsługa JAVY. Do dyspozycji mamy wg. instrukcji 128KB na aplikacje + 50KB pamięci dynamicznej. W praktyce mój telefon ma obecnie 41KB wolnego miejsca i 168KB zajęte przez aplikacje oraz gry co w sumie daje 209KB. Jednym z ograniczeń jest niestety wielkość midletu - 30KB to maksimum, ale w zasadzie większość gier i aplikacji nie przekracza tej liczby. Programy otwierają się szybko, zdecydowanie szybciej niż w 3410 i pracują bardzo stabilnie, nie powodując zawieszeń telefonu. Aplikacje możemy ściągać via OTA (Over The Air) lub po przez komputer - programem z pakietu PC Suite "Application Installer", programem Oxygen Phone Manager lub MobiMB (twórca LogoManagera). Wraz z telefonem mamy zainstalowaną grę Racket (znaną wszystkim posiadaczom Nokii 7110, gdzie obsługiwało się ją rolerem) oraz 2 aplikacje - Converter i World Clock. Oczywiście w każdej chwili możemy je usunąć a także zrobić ich backup - Oxygenem (gdy ściągniemy np. jakąś ciekawą grę/aplikacje, potrzebujemy miejsca a będziemy z niej korzystać w przyszłości). Mamy do dyspozycji bardzo szeroki wachlarz midletów np. klienci e-mail, programy do rysowania, różnego rodzaju notatniki, sejfy, translatory i inne. To samo tyczy się gier - tych jest jeszcze więcej - symulatory (rodem z serii NFS:-)), logiczne, platformówki, zręcznościowe. Więc jeśli po raz kolejny czekamy na opóźniony autobus, jest czym zabić czas:-)

www.opm-2.com - Strona domowa Oxygen
www.logomanager.co.uk - Strona domowa MobiMB & Logomanager'a


Menu 7 - Kalkulator

Jak to zawsze bywa Nokia umieściła bardzo pożyteczną funkcje a mianowicie kalkulatora. Do dyspozycji mamy 4 podstawowe funkcje oraz przeliczanie walut. W tym wydaniu doszły nam dwie nowe funkcje matematyczne tj. "pierwiastek" i "do potęgi".

Menu 8 - Lista Spraw

"TO DO" - Lista spraw. Tu możemy zanotować około 30 notatek (w zależności od ich długości). Każda notatka może mieć jedną z 3 ważności, możemy także zapisać je w kalendarzu lub wysłać SMSem. Przy wpisywaniu możemy oczywiście korzystać z Polskiego słownika T9. Warto zaznaczyć iż telefon posiada tzw. "pamięć dynamiczną" - 50KB (wspólną) z której korzystają następujące funkcje telefonu: Lista Spraw, Kalendarz, Zakładki WAP, cache WAP, notatki portfela oraz aplikacje JAVA. Dzięki temu nie mamy odgórnie narzuconej liczby notatek.

Menu 9 - Kalendarz

Trzecia po rozmowach i SMSach najczęściej wykorzystywana przeze mnie funkcja tego telefonu. Możemy sporządzić 4 różnego rodzaju notatki: Spotkanie (godzinę i czas przypomnienia przed), Połączenie (wraz z numerem osoby, do której mamy wykonać połączenie - może to być numer z książki telefonicznej), Urodziny (jeśli wprowadzimy rok urodzenia, to telefon pokaże nam wiek solenizanta), i standardowe Przypomnienie. Do każdej notatki możemy przypisać trzy typy alarmów: bez alarmu, milczy (notatka pojawi się na wyświetlaczu) i z dźwiękiem oraz czas, kiedy telefon ma nas zaalarmować (tego dnia, 1, 2, 3 dni przed, tydzień lub inną wskazaną). Po zapisaniu do kalendarza informacji istnieje możliwość jej powtarzania (codziennie, co tydzień, co 2 tygodnie, co miesiąc, co rok lub bez powtórzenia domyślnie) a także opcja wysłania jej przez IRda, Bluetooth lub jako SMS w formacie vCalendar. Przeglądanie notatek jest bardzo wygodne - widzimy 4 najbliższe tygodnie, a jeśli w którymś dniu jest jakakolwiek notatka, to jego data jest wyróżniona grubą czcionką. Bardzo przydatną rzeczą jest Auto-usuwanie (po 1 dniu, po 1 tygodniu, po 1 miesiącu lub nigdy) - nie będziemy musieli pamiętać o ręcznym ich usuwaniu aczkolwiek w pamięci możemy zapisać do 250 notatek (każda do 256 znaków), co jest liczbą nie małą i pozwala zaplanować wiele rzeczy z dużym wyprzedzeniem.

Menu 10 - Port IR

Bardzo przydatna funkcja. Dzięki niej możemy wysyłać wizytówki, notatki kalendarza, grać w Snake'a w 2 osoby i przede wszystkim zarządzać telefonem z komputera a także wykorzystać telefon go jako modem bez plątaniny kabli (maksymalnie ok. 1m od portu podczerwieni). Jeśli chodzi o zarządzanie to w zestawie na płycie CD dostajemy oryginalny program Nokii - PC Suite. Telefon współpracuje z nim przez IRda, BT. Program nie współpracuje z kablem DLR-3P, natomiast wykorzystuje kabel typu DAU-9P czyli starego FBUSa. Ja jednak wole do tego celu wykorzystać program Oxygen Phone Manager for Nokia II (współpracuje on także z kablem mBUS/fBUS)

www.opm-2.com - Strona domowa Oxygena

Umożliwia:
-zarządzać książką telefoniczną (usuwać, dodawać, edytować wpisy, przypisać szybkie wybieranie, przypisać do grupy osób,
przenieść na kartę SIM lub pamięć telefonu, import/export do outlooka czy też pliku w celu backupu etc.)
-spisem połączeń
-zarządzać kalendarzem (usuwać, dodawać, edytować wpisy, import/export)
-edytować profile i wybrać aktualnie pracujący
-edytować loga (startowe, operatora, grupy)
-wgrywać nowe dzwonki
-zarządzać Listą Spraw (usuwać, dodawać, edytować wpisy, zmieniać ważność, import/export)
-zarządzać SMSami (tj. usuwać, dodawać, przenosić między folderami, wysyłać, import/export)
-zarządzać JAVĄ (dodawać, usuwać aplikacje i gry)
-zarządzać zakładkami WAP
-edytować ustawienia WAPu i GPRSu
-zapisywać nagrania z dyktafonu do pliku (WAVE) i odwrotnie
-a również zrobić backup całego telefonu, wszelkich ustawień (do 1 pliku)

Jeśli posiadamy kilka telefonów to możemy przenosić SMSy, wpisy książki tel. etc. między nimi. Większość tych funkcji obsługuje też PC Suite. Jednak Oxygen obsługuje się bardzo wydajnie i łatwo.

Dla mniej wymagających polecić mogę LogoManagera (obecnie w wersji 1.31). Obsługuje on wszystkie większość Nokii za wyjątkiem nowych DCT-4 (z kolorowym wyświetlaczem).
Mamy do dyspozycji podstawowe funkcje zarządzania: książką telefoniczną, wysyłanie SMSów, dzwonki, loga, ustawienia WAPu i aktywować NetMonitor (w telefonach DCT-3). Połączyć się możemy na wszelkie sposoby: IrDA, Bluetooth, MUS/FBUS, DAU-9P, DLR-3P.

www.logomanager.co.uk - Strona domowa LogoManagera

Jeśli chodzi o transmisje danych to mamy do dyspozycji HSCSD (High Speed Circuit Switched Data - szybką transmisje danych, którą w Polsce wspiera jedynie sieć Plus GSM) z szybkością maksymalną odbioru 43,2 kbit/s (3 x 14,4 kbit/s ) a wysyła 14,4kbit/s oraz GPRS klasy 4 (3+1), prędkości wynoszą odpowiednio 40,2 kbit/s dla downlinku i 13,4 kbit/s dla uplinku. Jest to terminal klasy B - tj. gdy podczas sesji GPRS ktoś do nas zadzwoni, transmisja danych zostaje zawieszona (przekreślone G) na czas trwania rozmowy (lub otrzymania SMSa), a po jej zakończeniu połączenie GRPS zostaje wznowione. To samo dzieje się gdy przebywamy na WAPie via GRPS. W zestawie dostajemy płytę CD, na której są drivery do win9x/win2k/winXP dla IRda, BT oraz kabla DLR-3P (do transmisji danych). Przy instalacji pomaga nam "Modem Setup for Nokia 6310i" w którym definiujemy, jakim sposobem będziemy podłączać telefon do komputera oraz później w panelu sterowania musimy zdefiniować punkt APN dla GPRSu. Ja osobiście korzystam z opcji GPRS via IRDA. Działa on bardzo dobrze, szybko jak na tą klasę GPRSu. Telefon pracuje stabilnie nawet przy długich (8, 9 godzinnych sesjach). Tylko kilka razy zdarzyło mu się przerestartować, co niestety zrywa połączenie, ale są to rzadkie przypadki. Do poczty, komunikatorów internetowych czy niewielkiej ilości stron WWW telefon nadaje się bardzo dobrze. Jednak jeśli planujemy wiele czasu spędzać na GPRS to proponuje zakup kabla, gdyż podczerwień pobiera dużo prądu i przy dłuższych sesjach (średnio 8 godzin) bateria wystarcza na 2, 3 dni.

Menu 11 - Bluetooth

Jak przystało na nowoczesny telefon, Nokia wyposażyła go w bezprzewodowy sposób łączności w wersji 1.1. Urządzenia nie muszą się ze sobą widzieć jak w przypadku IRda, ale górną granicą odległości między sobą jest 10 metrów. BT to nie tylko wygodne podłączanie terminalu do komputera, ale i możliwość zastosowania bezprzewodowego zestawu słuchawkowego. W takim przypadku telefon może spokojnie leżeć w głęboko kieszeni, marynarce czy też biurku a my mamy możliwość odbierania i wybierania głosowego połączeń. Jednak zanim kupimy zestaw BT lub dongle BT (na USB) do komputera sprawdźmy czy są one kompatybilne między sobą (tyczy się to zwłaszcza zestawów HF). Niestety Nokia wprowadziła swój własny, nie co zmodyfikowany standard Bluetooth'a i bywa że urządzenia niezależnych firm nie chcą w ogóle lub po części, ze sobą współpracować. Nalewno nie będziemy mieli problemów, z akcesoriamii Nokii (HDW-1 - HF, czy kartą PCMCIA DTL-4). Na razie cena urządzeń BT spada, lecz jeszcze nie jest ona dostępna dla każdego, dlatego tym osobą z kolei polecam standardowy zestaw HF z kablem HDC-9P lub inny tani zamiennik. Po włączeniu zestawu BT należy go uwierzytelnić w telefonie. Jeśli korzystamy BT i "sparowaliśmy" urządzenia to warto ustawić identyfikowalność własnego telefonu na "ukryty" (domyślnie "publiczny"). Jak wspomniałem wcześniej przez BT możemy wysyłać wizytówki, notatki kalendarza (do innego telefonu zawierającego BT i obsługującego vCard, vCalendar) lub podłączyć do komputera czy PDA. Jeśli korzystamy z BT czas czuwania telefonu zmniejsza się nieco szybciej. Niestety Nokia nie zaimplementowała mechanizmu który aktywuje BT wtedy gdy jest on potrzebny (co ma miejsce np. w SE T68i). Jednak Duży plus za Bluetooth'a. Wiele nowych terminali tego producenta nie posiada tegoż modułu. A szkoda.

Menu 12 - Dodatki

a) Dyktafon - za jego pomocą możemy nagrywać nie tylko rozmowy podczas połączenia ale i własne notatki, do których możemy przypisać alarm. Maksymalny czas nagrania może wynosić 2 minuty. Nic nie szkodzi na przeszkodzie by nagrań było więcej, ale nie mogą one przekroczyć w sumie 2 minut. Nagrania możemy również skopiować do komputera i zapisać. Bardzo przydaje się tutaj czuły mikrofon który "wyłapuje" dźwięk nawet z oddali.

b) Polecenia głosowe - tak samo jak numery tak i pewne funkcje telefonu możemy wybierać głosowo. Jednocześnie możemy mieć przypisanych 5 poleceń (Poczta głosowa, Poczerwień, Dyktafon, Spis Połączeń (poł. odebrane i nieodebrane) i Profile (wszystkie). Polecenia głosowe wypowiadamy po przytrzymaniu przez sekundę prawego przycisku funkcyjnego.

c) Portfel - możemy w nim zapisać informacje o Kartach kredytowych (maksymalnie 5) oraz Notatki osobiste. Możemy w nich zapisać np. hasła do stron WAP lub kont emaliowych których to użyjemy podczas sesji WAPu. Ale nie tylko. Mogą to być inne dane które wymagają bezpiecznego przechowywania. Korzysta on z pamięci dynamicznej telefonu.

d) Minutnik - Możemy włączyć odliczanie czasu od 1 minuty do 99godzin i 59minut. Do każdego odliczania możemy dodać informacje która pojawi się w momencie alarmu.

e) Stoper - tu do wyboru mamy mierzenie czasu równolegle lub pośrednio. Każdy wynik pomiaru możemy zapisać. Czas jest podawany z dokładnością do jednej dziesiątej sekundy.

Menu 13 - Usługi WAP

Przeglądarka WAP 1.2.1 działa w oparciu o WAP CSD i WAP Over GPRS. Jednocześnie możemy zdefiniować 5 profili ustawień, co jest bardzo wygodne jeśli korzystamy z kilku operatorów i przekładamy karty SIM. Mamy tu do dyspozycji 25 miejsc na zakładki. Oglądanie stron WAPowych jest wygodne, i co najważniejsze - wykorzystanie GPRSu sprawia że nie musimy walczyć o każdą sekundę, by wyszło jak najtaniej. Telefon oferuje funkcje "GPRS zawsze ONLINE" (która po zamknięciu przeglądarki powinna podtrzymywać połączenie GPRS) ale nie działa ona specjalnie, na życzenie operatorów :-(((. Sama przeglądarka działa stabilnie, lecz czasem zdarza się jej pokazać komunikat "Nieznany format pliku" i nie potrafi otworzyć danej strony. Wtedy pomaga albo "Opróżnienie Cacheu" lub ręczny restart telefonu. Ale sytuacja ta nie występuje zbyt często. Dostęp do strony głównej uzyskujemy oprócz menu usługi, również przez dłuższe przytrzymanie przycisku "0" w stanie czuwania.

Menu 14 - Usługi SIM -SAT

Menu jest dostępne w zależności czy oferuje go karta SIM. (SAT = SIM Application Toolkit np. PLUSMEGA w Plusie lub SIMextra w Erze).

Akcesoria:

-zestaw HF - HDC-9P - bardzo przydatna rzecz, również znakomita jakość rozmów. Kompatybilny z 51xx, 61xx, 6210, 7110
-zestaw HF Bluetooth HDW-1
-
ładowarka biurkowa DCH-9 - tu możemy ładować jednocześnie telefon oraz zapasową baterie. Współpracuje z każdą ładowarką. Jeśli korzystamy intensywnie z telefonu bardzo przydatna. Posiadam takową i jestem bardzo zadowolony. Gdy telefon/bateria nie jest ładowana to służy jako stojak. Także kompatybilna wieloma telefonami. (3210, 51xx, 61xx, 6210, 7110)
-pętla indukcyjna dla słabosłyszących LPS-1
-
futerał
-kabel do transmisji danych DLR-3P (RS232)
-
karta PCMCIA DTL-4 Bluetooth
-
ładowarki (wolna ACP-7, podróżna szybka ACP-8 oraz najszybsza ACP-12)
-
Cała gama baterii (m.in. BPS-2 Li-Pol 1100mah, BLS-2N Li-Ion 1050mah)
-
CAR-KIT - nie zastąpiony przy korzystaniu z samochodu. Zaraz po włożeniu do zestawu, telefon włącza się i prosi o PIN (jeśli wkładamy wyłączony) lub odblokowywuje klawiaturę (gdy wkładamy włączony). Zaczyna się doładowywanie baterii oraz przełączenie się na profil który ustawiliśmy w opcjach telefonu. I co najważniejsze jest kompatybilny z Nokiami 6210, 7110 (sprawdzone) a i zapewne z serią 51xx, 61xx. Więc jeśli korzystamy z wyżej wymienionych, możemy śmiało go zastąpić "sześć trójką". Gdy nadchodzi połączenie radio zostaje wyciszone a my możemy odebrać rozmowę dowolnym przyciskiem lub włączyć auto-odbieranie (w ustawieniach akcesoriów). W połączeniu z anteną zewnętrzną jakość rozmów wyśmienita.

Inne spostrzeżenia i uwagi

Jeśli mamy taką możliwość to ładujmy telefon wolniejszą ładowarką. Najlepiej ACP-8, która daje bardzo stabilny prąd lub ACP-7 (najlepiej na całą noc). Z moich doświadczeń wynika, że po naładowaniu tymi ładowarkami telefon trzyma dłużej, ale najważniejsze iż wskaźnik stanu baterii jest bardziej stabilny, maleje równomiernej.

Kolejna rzecz. Po zablokowaniu klawiatury i wpisaniu ciągu "08" lub "911" telefon zachowuje się tak samo jak po wpisaniu "112". Są to amerykańskie (w końcu telefon
Tri-Band) numery alarmowe. 911 jest dosyć znane lecz z 08 pierwszy raz się zetknąłem.

Jak przystało na telefon biznesowy, po wyjęciu baterii zegarek i data się nie kasuje. Mała rzecz a cieszy. Wielu producentów zapomina o tej prostej a jakże przydatnej funkcji.

W Nokii 6310i należącej do serii DCT-4 nie ma możliwości uaktywnienia NetMonitora. Jednak sprawa nie jest całkowicie przegrana. Istnieje odpowiednia wersja softu z NetMonitorem. Poniżej link do galerii z uaktywnionym NetMonitorem w 6310i oraz Oryginalny manual Nokii opisujący NM w 6310i !!!!


  • Tu galeria zdjęć NetMonitora w MOJEJ 6310i
  • Tu galeria zdjęć NetMonitora w 6310i
  • Opis Netmonitora Nokii DCT-4 6310 i 6310i - oryginalny manual Nokii w JPGach, archiwum samorozpakowujące 1,18MB; SCREEN
  • Opis Netmonitora Nokii DCT-4 6310 i 6310i - oryginalny manual Nokii w JPGach (2 SERWER), ZIP
  • Manual Serwisowy do Nokii 6310i (dokładny opis rozebrania telefony, podstawowych napraw, etc.) - ok. ~2MB


    Dla ceniących wygląd i indywidualność - możliwość wymiany "identyfikatora" w telefonie. Można go dostać po rejestracji telefonu w Clubie Nokii lub zamówić na Allegro.

    Wiele osób pyta jak rozpoznać zwykłą 6310 od 6310i bez wchodzenia do menu i sprawdzania czy posiada JAVE lub zdejmowania baterii i odczytania oznaczenia (6310 - NPE-4; 6310i - NPL-1)? Otóż 6310i ma białe cyfry na klawiszach oraz jasno-błękitne podświetlenie a 6310 ma czarne cyfry i zielone podświetlenie ekranu. Dodatkowo zwykła 6310 nie miała możliwości wysyłania long-smsów. (i przy łączeniu PC przez IrDA telefon się restartował - soft 4.15 z 02-02-02 thx za info Pajorro). Kolejnym drobiazgiem jest to iż 6310 posiadała 3 minutowy dyktafon (6310i - 2 minuty)

    Jeśli piszemy SMS metodą standardową to musimy się chwilkę pomęczyć i przestawić na to że po literze A jest Ą a po niej B, C, Ć i dopiero 2. Tak samo jest z innymi literami - polskie fonty po kolei a nie na końcu (co pewnym osobą przyzwyczajony że po 3 krotnym naciśnięciu klawisza 2-ABC dostaną C a nie B). Dlatego warto uruchomić metodę wspomaganą - słownikową T9. Ważne jest to że telefon i tak zawsze nie dopuszcza do wysłania SMSa w standardzie UNICODE (usuwa polskie krzaczki je w "locie")

    Trochę o wadach

    Niestety te również występują. W najnowszej wersji softu (v 5.51) jest lepiej, aczkolwiek są pewne niedociągnięcia. I tak np. częstą zdarzają się samoczynne restarty (telefon się wyłącza i włącza z powrotem, bez prośby o podanie PINu), nie działa GPRS zawsze ONLINE (ale to już inna sprawa), bywa że gdy zablokujemy klawiaturę, tak naprawdę wcale nie jest ona zablokowana. Pomaga dopiero restart. Sporadycznie dzwonki SMSów są ciche, mimo ustawienia go na poziom 5. Tu też potrzeby jest restart. Bardzo rzadko, ale także występują zawieszenia w skrzynce odbiorczej SMSów. Innym kosmetycznym błędem jest to że gdy ustawimy "potwierdzanie usługi SIM" na "TAK" to po restarcie i tak pojawia się opcja "NIE". Nie wpływa to jednak na to, co ustawiliśmy - telefon pyta się przed wysłaniem SMSa. Również z nie wyjaśnionych powodów "cellinfo" często wędruje na lewą stronę wyświetlacza. Czasem po dostaniu SMSa, czasem po alarmie kalendarza. Ale to taki mało znaczący błąd.
    Nie znikającym i dokuczliwym problemem Nokii 51xx, 61xx, 6210, 7110 oraz 6310/i jest ruszająca się bateria, która po pewnym czasie prowadzi do tego że telefon się wyłącza. Tutaj prostym aczkolwiek skutecznym rozwiązaniem jest podłożenie kartki papieru pod baterie. Nic się nie rusza i nie wyłącza. Trzeszcząca obudowa - jak na tak drogi telefon, obudowa powinna być bardziej zgrana, spasowana. Ale jakość plastików odpowiednia. Midlety JAVA tylko do 30KB.
    Kolejnym błędem jest to że gdy używamy książki telefonicznej, równocześnie zarówno tej w pamięci telefonu jak i na Karcie SIM ("Wybór pamięci" - "Telefon i SIM") oraz mamy wpisany numer w obu tych pamięciach, to podczas połączenia przychodzącego telefon nie potrafi ich skojarzyć i w wyniku tego wyświetla tylko sam numer telefonu (nawet na liście połączeń odebranych /nieodebranych). Nie poprawiono tego nawet w najnowszym sofcie (v5.51)

    To czego brakuje

    Żeby nie było za kolorowo: brak tu automatycznej blokady klawiatury. Na szczęście od niedawna Nokia zaczęła słuchać swoich użytkowników i funkcja ta jest dostępna np. w 5210, 3410, 6250 i innych. Miejmy nadzieje, że zagości na stałe, bo to bardzo przydana funkcja. Tak samo brakuje zegara, pokazującego długość aktualnego połączenia lub sygnału, co np.
    1 minutę (jak to ma miejsce w Motorolach). Mamy tylko opcje podsumowania połączenia. Przydałaby się także opcja głośnego-mówienia, ale już nie tak bardzo jak poprzednie.

    Podsumowanie

    Bardzo rozbudowany, wygodny i funkcjonalny telefon. Ma wszystko to, co potrzebne jest wymagającym użytkownikom. Rewelacyjną baterie, GPRS, HSCSD, Bluetooth, IRda, dużą książkę telefoniczną, wygodną klawiaturę, wyraźny, dobrze podświetlony wyświetlacz, słownik T9, rozbudowany kalendarz i listę spraw, portfel, oraz szeroki wachlarz wszelakich akcesoriów.

    Trochę danych technicznych:

    System: GSM 900, 1800, 1900
    Waga: 111g
    Wymiary: 129mm x 47mm x 17mm
    Czas czuwania: 408h (18dni)
    Czas rozmów: 6h
    Czas ładowania: 1h 40min ACP-12; 2h 30min ACP-8; 4h 15min -ACP-7
    Bateria: Li-Poly 1100 mAh
    Wyświetlacz: LCD, czarno biały, graficzny, 96x65, do 6 linii
    Wybieranie głosowe
    CLIP
    CLIR
    Zawieszenie połączeń
    Połączenia konferencyjne
    Lista połączeń odebranych
    Lista połączeń wywołanych
    Dyktafon
    Zegarek, budzik
    Kalkulator
    Organizer
    Kalendarz
    Profile
    Polskie menu
    Słownik T9 Polski
    Smart Messaging
    Transmisja danych i faxów
    WAP 1.2.1
    WAP over GPRS
    HSCSD
    GPRS
    Łącze na podczerwień (IrDA)
    Wbudowany moduł Bluetooth
    Alarm wibracyjny
    Gry 4 (Snake II, Space Impact i Bumper oraz w Javie - Racket)
    JAVA J2ME


    POWRÓT







  • :: Główna :: :: Mapa Strony ::